HEAdlines

Τα βίντεο και οι φωτογραφίες που καταχωρήθηκαν απο φίλους της ιστοσελίδας θα ενεργοποιηθούν μέσα στην άλλη βδομάδα. Ο λόγος είναι ότι γίνονται κάποιες αλλαγές που θα βελτιώσουν την πλοήγηση της ιστοσελίδας. Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

[ 25/06/2011]

Τέτοιες μέρες το 2009 και 2010 είχαμε ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία, η αποφυγή του πρώτου προκριματικού λιγόστεψε την μεταγραφολογία, την μουρμούρα και δίνει την ευκαιρία στον Στοϊλοφ να μελετήσει δίχως πίεση τους μετεγραφικούς μας στόχους.

[ 02/06/2011]

Διαθέσιμα προς το παρόν μόνο υλικό απο τους αγώνες της τελευταίας δεκαετίας για τον θεσμό του πρωταθλήματος.

ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Αναζητήστε την προϊστορία των αγώνων με κάποια άλλη ομάδα.

Επιλέξτε Αντίπαλο & Διοργάνωση

Please select an item.

Newsletter

Πρόσθεσε το email σου για να λαμβάνεις τα μήνυμα τις ενημερώσεις της ιστοσελίδας.

Reports

Η θεωρεία της ματαιότητας: «απέχω από την προσπάθεια, γιατί ξέρω το τέλος όλων των πραγμάτων» δεν εκπληρώνει στόχους αντίθετα εκμηδενίζει το αίσθημα της ελπίδας που συντηρεί το όνειρο για το αύριο. Την εξαίρεση στον κανόνα μπορεί να βεβαιώσει το παράδειγμα της Ανόρθωσης, που συνιστά μίμηση, βάσει της πορεία της στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Το συγκρότημα του Στάνιμιρ Στόιλοφ μετά από μεστή εμφάνιση επικράτησε δίκαια της ΑΕΚ με 2-1, στο Αντώνης Παπαδόπουλος, γεγονός που το εδραιώνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την ομάδα της Λάρνακας.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Καφού (10’) και Ράμος (21’), ενώ σπατάλησαν μοναδικές ευκαιρίες από τις οποίες θα μπορούσαν να επωφεληθούν (απώλεσε πέναλτι ο Ράμος στο 75’). Αντίθετα, η ΑΕΚ που πανικοβαλλόταν και απώλεσε την ηρεμία της, σε καθοριστικά σημεία, μείωσε στο 88ο λεπτό με πέναλτι από τον Χόφλαντ, ενώ αποβλήθηκε ο Νέγκρι στο 75ο λεπτό μετά από ανατροπή στον Ράμος.

Τhe match: Η υπερβολική πίεση επιβάρυνε ψυχολογικά τους κιτρινοπράσινους από όσο άντεχαν σε βαθμό που μπλόκαρε την σκέψη και με κόστος να ξυπνήσει για αυτούς ο πιο θρηνητικός εφιάλτης. Αντίθετα, οι ποδοσφαιριστές του Στάνιμιρ Στόλιλοφ που διακρίθηκαν οι κινήσεις τους από το πείσμα και τη μεγάλη διάθεση και φρόντισαν μέσα στο πρώτο εικοσάλεπτο να στήσουν τον αντίπαλο στον τοίχο. Για την ακρίβεια στο 10ο λεπτο, η πάσα «πάρε βάλε» του Λαμπάν (προηγήθηκε ολέθριο λάθος του Γκόμεζ στο χώρο της μεσαίας γραμμής) μετουσιώθηκε σε τέρμα από τον Καφού, που έφτασε στα εννέα και βελτίωση την φετινή του συγκομιδή.

Ο στιγμιαίος αποπροσανατολισμός, απόρροια ορισμένων λαθών, κόστισαν στην ομάδα της Λάρνακας, με τον Κριστοβάο Ράμος στο 21ο λεπτό να ματώνει εκ νέου τα δίχτυα του Νέγκρι έπειτα από πάσα του Κότο Παγιές. Με την πάροδο του χρόνου, το συγκρότημα του Τον Καάνεν προσπάθησε να συγκροτηθεί ως προς το οργανωτικό κομμάτι, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου συνέχισαν να εκφράζονται στον αγωνιστικό χώρο με την πρέπουσα συμπεριφορά, ιδιαίτερα στον επιθετικό τομέα, προκαλώντας στιγμές...τρομοκρατίας στην αντίπαλη άμυνα, που έμπαζε από παντού. Οι στιγμές που χρίζουν αναφοράς, καταγράφτηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, αρχικά στο 40ο λεπτό με τον Ράμος να αστοχεί από ιδανική θέση, ενώ τρία λεπτά αργότερα το βολέ που εξαπέλυσε ο Παγιές προσέκρουσε στην οριζόντια δοκό του Νέγκρι.

Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου στο δεύτερο ημίχρονο απώλεσε μοναδικές ευκαιρίες, για να βάλει ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες μπορεί να διατηρούσε η ομάδα της Λάρνακας, με αποκορύφωμα την δυστοκία από τα έντεκα βήματα του «παθόντα» Ράμος στο 75ο λεπτό. Στην συγκεκριμένη φάση, ο κίπερ της ΑΕΚ, Νέγκρι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, έπειτα από την ανατροπή στον Πορτογάλο και κλήθηκε ο Λίνσεν να υποδυθεί το ρόλο του τερματοφύλακα, καθότι η ΑΕΚ πρόλαβε μέχρι εκείνο το σημείο να εξαντλήσει το δικαίωμα των αλλαγών. Πέρα τούτου, ο αμυντικός μηχανισμός της Κυρίας λειτούργησε περίφημα, γεγονός που επέδρασε σε βάρος της ΑΕΚ, η οποία δεν έκανε αισθητή την παρουσία της στον επιθετικό τομέα, εκτός της φάσης της μείωσης δύο λεπτά πριν την εκπνοή, με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Χόφλαντ.

Ανόρθωση (Στοΐλοφ): Κόζατσικ, Μάρτινς, Σπρόκελ, Κόλιν, Λεϊβακαμπέσι, Λιουμπίνκοβιτς, Αγκέλοφ, Λαμπάν, Ράμος, Κότο (71’ Ερομοιγκε), Καφού (90+ Μιχαήλ).

Πηγή: Protathlima.com