HEAdlines

Τα βίντεο και οι φωτογραφίες που καταχωρήθηκαν απο φίλους της ιστοσελίδας θα ενεργοποιηθούν μέσα στην άλλη βδομάδα. Ο λόγος είναι ότι γίνονται κάποιες αλλαγές που θα βελτιώσουν την πλοήγηση της ιστοσελίδας. Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

[ 25/06/2011]

Τέτοιες μέρες το 2009 και 2010 είχαμε ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία, η αποφυγή του πρώτου προκριματικού λιγόστεψε την μεταγραφολογία, την μουρμούρα και δίνει την ευκαιρία στον Στοϊλοφ να μελετήσει δίχως πίεση τους μετεγραφικούς μας στόχους.

[ 02/06/2011]

Διαθέσιμα προς το παρόν μόνο υλικό απο τους αγώνες της τελευταίας δεκαετίας για τον θεσμό του πρωταθλήματος.

ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Αναζητήστε την προϊστορία των αγώνων με κάποια άλλη ομάδα.

Επιλέξτε Αντίπαλο & Διοργάνωση

Please select an item.

Newsletter

Πρόσθεσε το email σου για να λαμβάνεις τα μήνυμα τις ενημερώσεις της ιστοσελίδας.

Reports

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Ανόρθωση επιβλήθηκε της Ένωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 3-1 και παρέμεινε σε απόσταση βολής από την 4η θέση, ενώ μπήκε γερά και στο κυνήγι της 3ης θέσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Αμμοχώστου ήταν ο Βίνσεντ Λαμπάν, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έβαλε τις βάσεις για το πολύτιμο «τρίποντο».

Πάλεψε η Ένωση, όμως βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά και το έργο της για θετικό αποτέλεσμα έγινε εξαιρετικά δύσκολο, αν και ξαναμπήκε στο κόλπο με το γκολ του Ντα Σίλβα και προσπάθησε για την ισοφάριση, προτού έρθει το τρίτο τέρμα από την «Κυρία» που «κλείδωσε» τη νίκη…

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Ανόρθωση ξεκίνησε εντυπωσιακά στον αγώνα και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με τον Καφού στο 2ο και 5ο λεπτό, όμως στο 8΄ ο Λαμπάν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γάλλος άσος με εύστοχο κτύπημα πέναλτι διπλασίασε τα δικά του τέρματα και της ομάδας του και έβαλε γερά θεμέλια νίκης από πολύ νωρίς.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα λεπτά, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΕΝΠ κατάφερε να μειώσει στο σκορ και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ήταν το 24ο λεπτό, όταν ο Λαβόρδε ανέτρεψε τον Ντα Σίλβα στην περιοχή και ο Βραζιλιάνος άσος πήρε την ευθύνη της εκτέλεσης και έγραψε το 2-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με στόχο το τρίτο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος και θα έβαζε τέλος στα όνειρα των «βυσσινί» για θετικό αποτέλεσμα. Η πίεση απέφερε καρπούς γρήγορα και συγκεκριμένα στο 56΄, όταν Λαβόρδε έκανε το σουτ και νίκησε τον Πετκόφ, διαμορφώνοντας το 3-1...

Από εκεί και πέρα, η Ανόρθωση έσβησε τις μηχανές και η ΕΝΠ ανέβασε στροφές στο τελευταίο 20λεπτό, όπου δημιούργησε ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες με τους Μπέρτσιλ, Τόρναουτ και Μπαλντοβάλιεφ για να μειώσει στο σκορ, όμως δεν τα κατάφερε και η λήξη του αγώνα βρήκε την Ανόρθωση να κερδίζει με 3-1 και να μένει μόνη στην 5η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον τέταρτο Απόλλωνα (31 β.) και πέντε μακριά από την 3η ΑΕΚ που έχει 34… Από την άλλη, η ομάδα του Παραλιμνίου παρέμεινε στους 23 βαθμούς και έπεσε στην 9η θέση μετά από την ισοπαλία του Εθνικού.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φοδέρινγκαμ, Λαμπάν (4η) – Ντε Βούλφ (4η), Ντα Σίλβα, Τρένσον, Φαρίας.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Στόιλοφ): Κόζατσικ, Κόλιν, Μάρτινς, Μπράτσι, Λεϊβακαμπέσι, Ανγκέλοφ, Λαμπάν, Φοδέρινγκαμ (90΄ Σιέλης), Λαμπόρδε (69΄ Κότο Παγιές), Ράμος, Καφού (56΄ Περόνε).

ΕΝΠ (Παπαβασιλείου): Πετκόφ, Γούμενος (46΄ Εσκομπάρ), Τρένσον, Μέρτακκας, Φασότ, Μαρκόφσκι, Ντε Βούλφ (43΄ Φαρίας), Κριβοκάπιτς (65΄ Μπαλντοβάλιεφ), Μπέρτσιλ, Ντα Σίλβα, Τόρναουτ.

* Με δύο αλλαγές παρέταξε την Ανόρθωση ο Στάνιμιρ Στόιλοφ σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα κόντρα στον Ερμή Αραδίππου. Συγκεκριμένα, οι Μπράτσι και Λαβόρδε πήραν τις θέσεις των Σπρόγκελ και Οκκά, ενώ δύο αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα πραγματοποίησε και ο Νίκκι Παπαβασιλείου, ο οποίος έδωσε φανέλα βασικού στους Γούμενο και Μέρτακκα που αντικατέστησαν τους Ίμσιουτ και Σπύρου.

** Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της ΕΝΠ έκαναν οι Εσκομπάρ και Μπαλντοβάλιεφ, ενώ επίσημο ντεμπούτο με τα χρώματα της Ανόρθωσης πραγματοποίησε ο Εμάνουελ Περόνε…

*** Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του Λοϊζου Λοϊζίδη, πρώην μέλους του Δ.Σ. της Ανόρθωσης και της Ένωσης, ενώ η ομάδα του Παραλιμνίου βράβευσε το σωματείο της Ανόρθωσης για την συμπλήρωση 100 χρόνων από την ίδρυση της. Συγκεκριμένα, ο Πρόεδρος της ΕΝΠ Φώτος Πιττάτζιης παρέδωσε τιμητική πλακέτα στον Πρόεδρο της Ανόρθωσης, Κίκη Κωνσταντίνου.

**** Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Χρυσοστόμου, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Νίκο Καλησπέρα…

Πηγή: MAXHTEC.NET